0-1 Yaş Arasında Çocuğumu Hangi Besinlerden Uzak Tutmalıyım?

0
197
http://diyetimcebimde.com/wp-content/uploads/2017/06/pexels-photo-302482.jpeg

Sevgili anneler, bebeklerinizin doğumdan itibaren sağlıklı beslenmesi tüm yaşam kalitesini etkiler. Siz annelerin gebelikte beslenmesi kadar bebeğin doğumundan iki yaşına kadar olan süt çocukluğu dönemi olarak tanımladığımız süreç çok önemlidir. Bu dönem beslenme açısından yetişkinlere kıyasla farklılık göstermektedir. Bu dönemde bebeğiniz için uygun olmayan gıdalara dikkat etmeniz gerekir. Bal, bakla, çay ve bitki çaylarının süt çocukluğu döneminde verilmesi uygun değildir.

Çay:

Çay, süt çocuklarına ve küçük çocuklara önerilmez. İçeriğinde bulunan tanin, süt çocukluğu döneminde önemli bir mineral olan demiri ve diğer mineralleri bağlar ve sonuçta demir eksikliğine neden olabilir. Süt çocukluğunda görülen demir eksikliği anemisinin mental ve motor gelişim üzerinde kalıcı hasar oluşturduğu ve birçok problemi beraberinde getirdiği gösterilmiştir. İçine ilave edilen şeker ise bebeklerde iştahsızlığa ve diş çürüklerine sebep olur.

Bal:

Bal, Clostridium botulinum sporlarını içermesinden dolayı botulizm riski taşımaktadır. Normalde yetişkin insanlarda bu mide asidi sayesinde bir problem oluşturmazken, süt çocuklarının mide asidi düzeyi düşük olduğundan bu sporları öldüremez ve böylece alerjiler gelişebilir. Bu bakımdan 1 yaşından önce küçük çocuklara bal önerilmez. Aklımızda kalan soru ise şu oluyor: hazır tahıllı ek besinlerde bulunan bal ne olacak? Burda kullanılan bal, Türk Gıda Kodeksi Bal tebliğine uygun olarak önce işleme tabi tutulur ve içeriğinde bulunan toksinler ve Clostridium botulinum sporları çıkartılmaktadır. Daha sonra Türk Gıda Kodeksi Devam Formülleri Tebliği’ne göre üretime devam edilmektedir. Ham maddeler tekrar analiz edilmekte ve kontollerden geçmektedir.

Bakla:

Favizme neden olacağından 1 yaşından önce tüketimi önerilmemektedir.

Bitki çayları:

Papatya ve yeşil çay gibi bitki çaylarının da demir emilimini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca bazı farmakolojik ajanlar içeren bitki çaylarının bebek beslenmesindeki güvenilirliğini konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Aynı zamanda daha çok yol kenarlarında yetişen papatyalar egzoz dumanının olumsuz etkilerine maruz kalmakta ve papatyaların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Not: 1 yaşından önce tuz ve şeker bebeğinizin beslenmesinde yer almamalıdır. 1 yaşından sonra başlandığında ise dikkatli olunmalıdır.

Unutmayın sevgili anneler, bebeğinizin damak tadını oluşturacak olan sizlersiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

KAYNAKÇA:

TUNÇ, Bahattin. “Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi.” Türkiye Çocuk Hastalıkları Dergisi 2008, 2.2.

KÖKSAL, Gülden. Tamamlayıcı Besinler ve Bebek Beslenmesindeki Önemi. Turkiye Klinikleri Journal of Pediatrical Sciences, 2007, 3.6: 6-11.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here