Her Dönem Popüler; Yeşilçay

0
73
https://diyetimcebimde.com/wp-content/uploads/2017/12/japanese-green-tea-1.jpg

Çay, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek çeşididir. Dünya genelinde tüketilen çayın ise yüzde 78’ini siyah çay, yüzde 20’sini yeşil çay oluşturur.

Yeşil çay, diğer çay türlerine göre daha az işlenmiştir. Bu nedenle bol antioksidan ve faydalı polifenol içerir. Yeşil çay ağırlıkça yaklaşık % 20-45 polifenol olup, bunların% 60-80’i EGCG gibi kateşinlerdir. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan antioksidan çeşididir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, yeşil çayın kilo kaybından karaciğer rahatsızlıklarına, tip 2 diyabet ve Alzheimer hastalığına kadar her konuda olumlu etkilere sahip olduğunu gösterdi.

1) Yeşil Çay ve Kanser

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, çaydaki polifenollerin laboratuar ve hayvan çalışmalarında tümör büyümesini azalttığı gösterilmiş ve ultraviyole UVB radyasyonunun neden olduğu zararlara karşı koruma sağlayabileceği görülmüştür.

Araştırmacılar, çaydaki polifenollerin kanserli hücrelerin öldürülmesine yardımcı olduğuna ve büyümesine engel olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, çayın, kanserli hücrelerle nasıl etkileşime girdiğinin kesin mekanizmaları bilinmemekte ve bu konuda kesin veriler bulunmamaktadır.

2) Yeşil Çay ve Kardiyovasküler Sistem

Yeşil çay, özellikle kardiyovasküler sistem üzerinde çok sayıda koruyucu etki yarattığı düşünülen polifenolik bileşikler olan kateşinler içerir.

 

3) Yeşil Çay ve İnme

Amerikan Kalp Derneği dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay ya da kahveyi içmek inme riskini azaltıyor!

Araştırmanın önde gelen yazarı Dr. Yoshihiro Kokubo, “Bu, yeşil çay ve kahvenin inme riskleri üzerindeki etkilerini inceleyen ilk büyük ölçekli çalışmadır” dedi. Beslenmenize yeşil çay ekleyerek inme riskini azaltmaya yardımcı olmak için yaşam tarzı değişikliği yapın.

4) Yeşilçay ve Bilişsel Fonksiyonlar

Psikofarmakoloji dergisinde yayınlanan araştırma, yeşil çayın beynimizin bilişsel işlevlerini artırabileceğini söylüyor! Araştırma ekibi bulgularının, yeşil çayların demans gibi nöropsikiyatrik bozukluklarla ilişkili kognitif bozuklukların tedavisinde umut verici olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar

Şiddetli kafein hassasiyete sahip olanlar uykusuzluk, kaygı, sinirlilik, mide bulantısı veya karın ağrısı yaşayabilir.

Kan inceltici – Coumadin / varfarin gibi kan incelticilerini (antikoagülan ilaçlar) alanlar K vitamini içeriğinden dolayı dikkatle yeşil çay içmelidir.

Ayrıca, yeşil çay trombositlerin pıhtılaşma verimliliğini azaltması nedeniyle tavsiye edilir.

Diğer uyarıcılar – uyarıcı ilaçlarla alındığında, yeşil çay, kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir.

Özellikle gebe veya emziren kadınlar, kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyonu olanlar, böbrek veya karaciğer problemleri, mide ülseri veya anksiyete bozukluklarına sahip olanlar uzmana danışmadan yeşilçay kullanmasınlar.

Sağlıkla 😉

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here