Diyetisyen-1

0
125
http://diyetimcebimde.com/wp-content/uploads/2017/06/WhatsApp-Image-2017-06-07-at-00.49.09.jpeg

Dün diyetisyenler günüydü. Diyetisyen olduğum için yine çok mutlu olduğum, insanlara yardım edebilmenin huzurunu daha bir hissettiğim bir gündü. Bizim, 4 yıl boyunca aldığımız eğitimlerin sonucunda gerçek diplomalarımız var. Gerçek bilgilerimiz. Gerçek tecrübelerimiz. Diyetisyen gibi davranan insanlar ise bunların hiç birine sahip değil.

Beslenmeye herkes çok meraklı. İnsanlar artık bilinçlenmeye, kilolarından kurtulmaya, sağlıklı olmaya çalışıyor. Bazı kişiler ise hastalıklarına uygun beslenmek zorunda. Hal böyle olunca diyetisyenden başka herkes bir anda uzman kesiliveriyor. Bizim sözlerimiz kulak arkası edilirken sağlıksız söylemlerle insanların beyinleri yıkanabiliyor.
‘Tabi canım diyet yazmak zor değil. Herkes sağlıklı beslenme kurallarına göre bir liste oluşturabilir. Standart binlerce diyet listesi dönüyor ortalıkta. Ne varmış sanki herkes yazar.’ diye düşünen insanlar beslenmenin piri oluyor. Çünkü binlerce diyetisyen boş yere okudu. Bizim tek derdimiz öylesine okula gidip gelmekti. Diyeti sadece diyetisyen sizin kişisel özelliklerinize göre yazar. Eğitimsiz kişiler değil.

Bir kaç grup insan var. Bunlar beslenmeyle ilgili hiç eğitim almayan ya da sadece 1 kaç saatlik beslenme eğitimi alan insanlar. Tabii ki hepsini ayrı ayrı ele alacağım. ?

‘Yiyeceklerin kalorisinden başka bir şey bilmezler, diyet yazmak için 4 yıl yeterli değil.’ diyen okumuş ama cahil insanlarla karşılaşıyoruz. Bu cümleleri kuranlarsa sizin çok yakından tanıdığınız kişiler. Biz diyetisyenlerin ilk sorunu bu. Gerçekten cahil insanlarla uğraşmak kolay, ama cehaletini eğitiminin arkasına gizlemiş insanlarla uğraşmak gerçekten zor. Madem beslenme konusunda bu kadar ilgililer gidip eğitimini alabilirler. İnternetten okudukları makalelere herkes erişebiliyor. Sizlerde bir çok yerden söyledikleri bilgileri edinip bir anda uzman olabilirsiniz. ? Ama insanlara bunu anlatmak daha zor oluyor malesef. İnsanlar ekrana paralar ödeyerek çıkan insanları başarılı zannediyor. Lakin atlanılan bir şey var, o kadar parayı siz verseniz siz de televizyona çıkıp ünlü oluverirsiniz.

Bir diğer sorunumuz ise kendini bilmez yaşam koçları. Sattıkları sağlıksız ürünlerle beraber diyet de verip kişiyi iyice hastalığa sürüklüyorlar. Bizler bir diyet yazmak için sayfalarca tahlil isterken, sadece kişiye özel beslenmeler oluştururken insanlar standart beslenme planlarıyla sizleri sağlığınızdan ediyor. O ürünlerle zayıflarsınız. Ben de size günlük kalori ihtiyacınızın yarısını versem benle de inanılmaz hızlı zayıflarsınız. Bu zor değil. İstersek hepimiz yapabiliriz. Sonra bir bakmışsınız hooop böbreğinizde sorunlar var, insülin direnciniz var, başınız sürekli dönüyor, bayılıyorsunuz, saçlarınız dökülüyor, depresyondasınız, barsak problemleriniz var, 2. ay neden zayıflayamıyorum diye hayıflanıyorsunuz, 3. ay verdiğiniz tüm kiloları kat kat almışsınız. Bizim için önemli olan verdiğiniz kilolar değil sağlığınız.

‘Ben 1 ayda 20 kilo verdim. Vermek isteyenler bana mesaj atsın.’ diyenlerse bir diğer cahil insan grubumuz. Bize öğrettikleri ilk şey beslenmenin kişiye özel olduğuydu. Koskoca profesörler böyle diyorsa bir bildikleri vardır di mi yani.  ?Her kilo veren beslenme uzmanı olamaz. Hiç biri olamaz. Sırf insanları kandırmak için neler neler yapıyorlar hayretle izliyorum. Cehalet akarken her konuşmalarından insanların sağlıkları ile oynayarak onları kandırabiliyorlar. İnanmayın en çok da böyle insanlara inanmayın.

Bu yazılarımın devamı gelecek. Bizlerin asıl görevi insanları bilinçlendirmek. Bundan para falan kazanmıyoruz evet ama sadece para kazanmak için onca yıl okumadığımıza inanıyorum. Bir insanın bile hayatına değebilmenin, kalıcı güzellikler bırakabilmenin maddi bir karşılığı elbette olamaz. Hayatımız için para kazanmak zorundayız. Ama sadece böyle düşünen insanlar başarılı olurlar. Mesleklerini aşkla yapan herkes bir kaç adım önde olur sonuçta.

Biz diyetisyenler sağlığın ilk basamaklarıyız. Bizim aldığımız eğitim hem hastalıktan korunmayı hem de hastalıkta beslenmeyi içeriyor. İlk hedefimiz sizleri hastalıklardan korumak. Sağlığınızı geliştirmek, hafif bir yaşam sunabilmek. Hastaysanız da sizleri hem iyileştirmek adına hem de normal bir yaşam sürebilmeniz adına beslenmenizi düzenlemek.

Bizler diyetisyeniz. Unutmamamız gereken çok şey var. Sadece bizler birleşirsek, birlik olursak böyle insanların önünü kesip, doğru bilgileri sizlere verebiliriz. Tek başına uğraşmak yerine tam da şu sıralar birlik olmamızın sırası gelmiştir. Hem öğrenciler, hem meslektaşlarımla birlikte güzel işler başaracağımıza inanıyorum.

Sağlık evinizden hiç eksilmesin, mutlu huzurlu kalın. 🙂

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here