Faydalı Bakterilerin Sayısını Nasıl Arttırabiliriz?

0
467
Faydalı Bakterilerin Sayısını Nasıl Artırırız

Bir önceki yazıda sizlere barsak bakterilerinden bahsettim. Bu yazıda ‘Onları nasıl çoğaltabilir, daha sağlıklı oluruz.’ sorularının üzerinde duracağım.

Barsak florasını geliştirme konusunda bazı ipuçları:

Daha fazla prebiyotik gıdalar yiyin: Baklagiller, soğanlar, kuşkonmaz, yulaf, muz prebiyotik lif yönünden zengindir. Barsaktaki yararlı mikroorganizmaları besleyerek sağlığınıza katkıda bulunur.

Daha fazla probiyotik tüketin: Probiyotikler sağlıklı barsak bakterilerinin sayısını arttırırlar. Yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar, probiyotik bakteriler yönünden oldukça zengindir.

Kaliteli uyuyun: Uyku kalitesini artırmak için uyumadan önce kafeini kesin, karanlık bir ortamda uyuyun. Uyku rutinizi değiştirmeyin.

Stresin azaltılması: Düzenli egzersiz, meditasyon ve derin nefes egzersizleri stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Polifenol bakımından zengin gıdaları yiyin: Yaban mersini, kırmızı şarap, bitter çikolata ve yeşil çay polifenol bakımından zengindir.  Polifenoller çok verimli bir şekilde sindirilmez ve çoğunlukla bakteriler tarafından sindirilirler.

Barsak bakterileri genel sağlığınız için önemli bir rol oynamaktadır ve barsak florasına verilen bozulma birtakım sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

Zayıf uyku kalitesi, alkol tüketimi ve hareketsizlik gibi diyet ve yaşam tarzı faktörleri bağırsak bakterilerine zarar verebilir.

Alternatif olarak, düzenli fiziksel aktivite, düşük stres ve çeşitli gıdalarla karakterize, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, sağlıklı bir bağırsak florasının sağlanmasının en iyi yoludur.

Çoğu durumda fermente gıdalar ve probiyotik takviyeleri de yardımcı olabilir.

Sağlıkla kalın 🙂

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here