Probiyotiklerin Şahı: Lactobacillus Acidophilus

0
467
Lactobacillus-Acidophilus-2

Probiyotikler son zamanlarda fazlaca popüler olmaya başladı. Bu durumun nedeni sağlığımıza olan sayısız katkıları. Bunlar içerisinde aslında farkında olmadan her gün tükettiğimiz Lactobacillus Acidophilus en faydalı olanlarından.

Fernemte gıdalarda, yoğurtta ve probiyotik takviyelerinde bol bol bulunuyor. Ayırca barsaklarımızda da bu bakterilerden bolca mevcut.

Şimdi bu kısa bilgilerden sonra sağlığımıza ne gibi faydaları var onları sıralayalım.

Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır!

Yüksek kolesterol seviyeleri, özellikle LDL, kalp hastalıkları açısından büyük risk nedenidir. Bazı çalışmalar probiyotiklerin kolesterolü düşürdüğününü kanıtlar nitelikte. Bu probiyotiklerden en etkilisi de L. Acidophilus.

L. acidophilus’u prebiyotiklerle veya iyi bakterilerin yetişmesine yardımcı olan sindirilmeyen karbonhidratlarla birleştirmenin HDL kolestrolünün yani iyi kolesterolün yükselmesine ve kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Kısacası; L. acidophilus, kendi başına, süt veya yoğurtta veya prebiyotiklerle kombine olarak tüketildiğinde kolestrolün düşmesine yardımcı olabilir.

İshali önler ve azaltır!

İshal barsak enfeksiyonları dahil olmak üzere bir çok nedenden meydana gelir. Uzun süren ishaller sıvı kaybına hatta dehidratasyona neden olur.

Yapılan bir çok çalışmada L. acidophilusun’un ishali önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Yapılan bir araştırma ise daha önemli! Başka probiyotiklerle kombine olarak kullanılan L. acidphilus yetişkin kanser hastalarında da ishali azaltmaya yardımcı oldu.

İrratabl Barsak Sendromunun belirtilerini azaltır!

Bu hastalığı daha önce sizlere anlatmıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yapılan bir çok araştırmada L. acidophilus’un karın ağrısı, şişkinlik gibi çeşitli semptomları azalttığı saptanmıştır.

Kilo kaybına yardımcı olabilirler!

Barsaklarınızdaki bakteriler, gıda sindirimini kontrol etmeye ve bir dizi başka bedensel işleme yardımcı olur. Bu nedenle kilo verme sürecini etkiler.

Probiyotikler kilo vermede etkili olabilir, ancak özellikle L. acidophilus’un insanlarda kilo üzerinde önemli bir etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Soğuk algınlığını tedavi etmede yardımcıdır!

Faydalı bakteriler bağışıklık sistemini düzenleyerek bağışıklığı arttırır.

Bazı çalışmalar, probiyotiklerin soğuk algınlığının semptomlarını önleyebileceğini ve iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Bu çalışmaların bir kaçı L. acidophilus’un çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde ne kadar etkili olduğunu araştırdı.

326 çocukta yapılan bir çalışmada, altı ay süren L. acidophilus probiyotikleri ateşi% 53, öksürerek% 41, antibiyotik kullanımını% 68 ve okulda bulunmayan günleri% 32 azalttı.

Aynı çalışma L. acidophilus’u başka bir probiyotik ile birleştirmenin daha etkili olduğunu bulmuştur.

L. acidophilus ve başka bir probiyotik ile ilgili benzer bir çalışmada da, çocuklarda soğuk algınlığı belirtilerinin azaltılması için benzer olumlu sonuçlar bulundu.

Egzamanın Belirtilerini Önleme ve Azaltmaya Yardımcı Olabilir!

Egzama cildin iltihaplandığı, kaşıntı ve ağrı ile sonuçlandığı bir durumdur. En yaygın biçime atopik dermatit denir.

Kanıtlar, probiyotiklerin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bu enflamatuvar durumun belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, gebe kadınlara ve bebeklerine L. asidofilus ve diğer probiyotiklerin bir karışımını yaşamın ilk üç ayında vererek bebeklerin bir yaşına geldiğinde ezema prevalansını% 22 oranında düşürdüğünü bulmuşlardır.

Benzer bir çalışma, L. acidophilus’un geleneksel tıbbi tedaviyle birlikte çocuklarda atopik dermatit semptomlarını önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koydu.

Bununla birlikte, tüm çalışmalar pozitif etkiler göstermedi. İlk altı ay boyunca L. acidophilus verilen 231 yeni doğan çocukta yapılan geniş çaplı bir çalışmada atopik dermatoz vakalarında hiçbir yararlı etki bulunmadı. Aslında, alerjenlere duyarlılığı arttırdı.

 

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here