Son Yılların En Popüler İçeceği: YEŞİLÇAY

0
185
http://diyetimcebimde.com/wp-content/uploads/2017/06/water-flowers-drink-pot.jpg

Diyetlerin olmazsa olmazı yeşilçay! Boşuna değil bu ünü tabii. İçerdiği fenolik bileşenler ve kafein sayesinde vücudumuza bir çok fayda sağlıyor.

Kafein;

Adenosin adı verilen ve uyku haline sebep olan kimyasalla savaşarak uyku halini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca zihinsel performansı arttırır.

Spordan önce alınacak kafeinin kas koordinasyonunu ve enerji harcanmasını arttırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Vücut ısısını ve metabolizmayı arttırarak bu duruma yardımcı oluyor.

Ayrıca parkinson ve demans gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olduğu biliniyor.

Fenolik bileşenler;

Yeşilçayda bulunan fenolik bileşenler antioksidan olan kateşinlerdir. Kateşinlerin içerisinde ise en çok bulunan formu epigallokateşin’dir. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerle savaşarak kansere karşı korur, ayrıca cildi güzelleştirir ve yaşlanmayı geciktirir.

Klinik bir deneyde 28 gün boyunca 850 mg epigallokateşin içeren kafeinsiz yeşilçay özü alan kadınların; burun, ağız çevresi ve çenelerindeki aknelerin kontrol grubu olan ve yeşilçay tüketmeyen diğer gruptaki kadınlara göre belirgin şekilde azaldığı görülmüştür.

2012 yılında yayınlanan bir çalışmada yeşilçay kateşini verilen kişilerin beyin dalgaları ölçülmüş. Bu kişilerin hem beyin aktivitesinde artış saptanmış hem de kişilerin kendilerini daha iyi hissettikleri ve daha kolay konsantre oldukları görülmüştür.

Ayrıca yeşilçayda bulunan kateşinler nöron hücrelerinin ölümünü engelleyebiliyor. Hem kafein hem de kateşinlerin ikisinin de yeşilçayda bulunması bu durumu daha çok hızlandırıyor.

Sonuç olarak yeşil çay zayıflatır mı sorumuzun cevabı, hem zayıflatır hem de sağlığımızı korur olacaktır. Unutmamamız gereken önemli bir nokta da yeşil çayın tek başına mucizevi olamayacağı. Sadece düzenli bir beslenme programı ile zayıflamaya yardımcı olur. Günde iki kupa yeşil çay içmeyi unutmayın 🙂

Son bir not; içerdiği kafeinden dolayı gebe ve emzikli kadınların dikkat etmeleri gerekmekte.Tüketebileceğiniz kafein miktarını  buradan hesaplayabilirsiniz.

Sağlıkla kalın 🙂

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here