Protein Tozu Kullanımı ve Yüksek Proteinli Diyet

0
260
Protein Tozu Kullanımı ve Yüksek Proteinli Diyet

Hepimiz zayıflamak için mucizeler olsun isteriz. Şu yiyecekle, şu içecekle hemencecik zayıflayabilir miyim diye düşünürüz. Sonuç olarak da internette bizlere verilen mucizevi diye nitelendirilen basmakalıp diyetleri uyguluyoruz. Peki bu diyetlerin uzun vadede bize verdiği zararların ne kadarından haberdarız?

Bu diyetlerin en revaçta olanı yüksek proteinli diyet. İnsanlar bu diyeti uzun süreler boyunca uyguluyorlar, yaşam tarzı haline getiriyorlar. Her gün üçer beşer yumurtalar, etler gidip geliyor. Protein tozları, proteinli barlar havalarda uçuşuyor.

‘Ama hocam ben böyle beslenerek kilo verdim.’ diyen bir çok danışanla karşılaşıyoruz. Ya da ‘Valla bu protein tozları bence acayip kas yaptı.’ diyen tiplerle. Protein sindirilirken vücut tarafından daha çok enerji harcanır diye basitçe özetleyebilirim bu durumu sizlere. Bu durumda kısa vadede zayıflarsınız. Uzun vadede bilinçsizce yapılan bu diyet neticesinde çeşitli hastalıklara maruz kalırsınız.

Spor Yaparken Protein Tozu Kullanımı

Spor yapan her insan illa ki bir protein tozu kullanmayı düşünmüştür. Çünkü günümüzde protein tozları mucizevi ürünler gibi gösteriliyor. Her kas yapan protein tozlarıyla ortalarda dolanıyor. Size olayı şöyle özetleyeyim;

Spor yaparken harcadığınız enerji artar. Özellikle de kas yapmak için çalışıyorsanız daha fazla efor sarfedersiniz. Mesela 70 kilo olan ve hiç spor yapmayan bir bireyle 70 kilo olan ama her gün kas yapmaya çalışan bireyin alması gereken enerji farklıdır. Dolayısıyla normal insandan, duruma ve fiziksel aktiviteye göre değişmekle birlikte, 1,5 kata kadar hatta bazı durumlarda 2 kata kadar fazla protein alması gerekir. Çünkü her bireyin alması gereken karbonhidrat, yağ ve protein yüzdeleri eşittir. Miktarları ise almaları gereken enerjiye göre değişiklik gösterir. Bana aldğım protein yetmiyor diye düşünen bir çok kişi hiç bir destek almadan ya da kendilerini yaşam koçu diye tanıtan uyduruk kişilerle beraber protein tozu kullanımına başlıyor. Her ne kadar dışarıdan işe yarıyor gibi görünse de iş aslında hiç öyle değil.

Yapılan son araştırmalarda vücudun tek bir öğünde sindirebildiği protein miktarı 25-30 gram olarak belirlenmiş. Bu 3 köfte kadar et, 1 kase yoğurtla ya da 1 yumurta, 60 gram peynir ve 1 bardak sütle kolaylıkla karşılanabilir. Yok ben bir de bunların yanında protein tozu kullanıcam derseniz hooop fazladan aldığınız proteinler yağa dönüşür.

Yani siz protein tozu almak yerine yumurta, süt, yoğurt, et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarını tüketerek daha sağlıklı kas yaparsınız.

Bilinçsizce tüketilen protein tozlarının vücudunuza verdiği zararlar da bir diğer durum. Uzun vadede fazla protein kullanımı böbreklerinize zarar verir. Olayı iyice abartırsanız böbrek yetmezliğine kadar gidebileceğini biliyor muydunuz? En kötüsü de hali hazırda var olan böbrek rahatsızlığınızın üzerine aşırı protein almanız. Bu durumda semptomlar çok hızlı seyrederek durumun çok daha kötüleşmesine neden olur.

Eğer diyetinizde karbonhidrat miktarı çok az, protein fazla ise keton cisimleri oluşur. Genelde 50 gram karbonhidrat alımının altındaki durumlarda oluşan keton cisimleri kişinin spesifik özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Ketojenik diyetler bazı hastalıkların seyrinin iyileştirilmesinde biz diyetisyenler tarafından kullanılır. Ama bilinçsiz uygulanan bu beslenme tarzı organlarınıza zarar vermenin yanı sıra metabolizmanızı bozar.

Aşırı protein kullanımı kemik erimesinin bir nedenidir. Vücutta bulunan proteinin yapı taşı olan aminoasitlerin fazlalığında kemiklerden kana kalsiyum geçişi olur. Böylece kemikler zayıflar ve güçsüzleşir.

Ayrıca alınan bazı çeşit proteinler ilaçlarla etkileşime girip mekanizmasını etkiliyebilir. Bu yüzden kullandığınız bir ilaç varsa doktora danışmadan asla protein tozu kullanmamalısınız.

Sonuç Olarak;

Bazı protein çeşitlerinin egzersiz üzerinde etkili olduğu, kas yapımını ve yağ yakımını desteklediğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Size bu kadar zararı veren şey aldığınız protein tozu değil yanlış ve bilinçsiz kullanımınızdır. Spor yaparken ben bu kadar et, tavuk, yumurta yiyemem derseniz güvenilir markaların protein tozlarını sadece bir uzman yardımıyla kullanmalısınız. Her yerde belirttiğim gibi bu konuda uzman olan sadece biz diyetisyenleriz. Öyle yaşam koçlarıymış, ürün satış danışmanlarıymış tek yaptıkları size bol bol protein tozu verip egzersizi arttırmak olur.

Bilinçlenmeniz dileğiyle 🙂

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here